U neotrivenoj prirodi zaleđa Bara otkrivamo kanjone.
To su skriveni dragulji planine Rumije koja svojim masivom odvaja zaleđe Jadranskog mora od najvećeg jezera na Balkanu. Na samo pet – šest kilometara od obale mora su živopisni kanjoni – remek djela. Samo priroda može tako vješto da ukomponuje u strmim liticama tu divlju ljepotu, suprotnosti koje daju savršenu harmoniju skrivenom prostoru.
Bar je jedinstven grad na obali Jadranskog mora, koji u zaleđu ima pet kanjona: Bunar, Međureč, Vruća Rijeka, Nikezića potok, Perin potok. Svaki impresivan na svoj način. To je rijetkost i za kontinentalne, planinske gradove.
Planinske rijeke brusile su stoljećima kanjone u neprekidnoj borbi vode i kamena.
Do prije nekoliko godina, malo ljudi je znalo kakve prirodne ljepote krije zaleđe Bara. Rijetko ko je uživao u adrenalinskim turama u koje se ne upušta bez iskusnih vodiča. Sve ove vodene i stjenovite prepreke predstavljaju izazov, pa je kanjoning prava avanturistička disciplina koja pored pješačenja, skakanja i plivanja, podrazumjeva i spuštanje niz uže. Ljepota kanjona privlači sve veći broj turista, a uvjerićemo vas – zašto je tako.
KANJON BUNAR (rijeka RIKAVAC) – IZAZOV ZA POČETNIKE
Dolazak do kanjona Bunar je veoma jednostavan. Pored glavnog ulaza u Stari grad Bar, uskim lokalnim putem stiže se do mosta Menke ispod kog se ulazi u rijeku. Prije ulaska u kanjon, grupa oblači specijalizovanu opremu na obali planinske rijeke. Od starta, trasa je duga nešto više od 700 metara, do Brbota.
Da bi savladali pet atraktivnih vodopada visine do 12 metara, litice… u kanjonu Bunar neophodna je asistencija iskusnih vodiča.
U kanjonu skoro da nema izbora. Prati se hir rijeke koji se savlada isključivo na način koji vam preporuči vodič. Bez vodiča nemojte ulaziti u kanjon.
Lakoća pokreta vodiča, njihova staloženost, uvjerljivost uliju brzo povjerenje i strah od visine, nepoznatog, pretače se u poželjni adrenalin. Veliko je zadovoljstvo kada čovjek savlada ćudi prirode i osjeti posebnu draž koju razumiju samo oni koji dožive kanjoning.
Već u prvom stisku kanapa kada se tijelo nađe iznad vodopada, litice i krenete niz isti… ko ima vještinu da se opusti, manje snage troši na spuštanje.
Kanjon Bunar je idealan za prvi kanjoning, jer nije mnogo zahtjevan pa ga mogu proći i djeca i stariji. Za kanjon Bunar je potrebna samo želja, nikakva posebna fizička sprema. Prolazak kroz kanjon Bunar je sjajna adrenalinska tura, koja dočarava svu draž kanjoninga.
KANJON MEĐUREČ – IZAZOV ZA ISKUSNE
Kanjon Bunar je “trening centar” za kanjon Međureč. Ljubitelji kanjoninga Međureč porede sa kanjonom Nevidio na sjeveru Crne Gore, jednim od najljepših u Evropi. Mnogi, pak, kažu da je Međureč baš taj dragocjeni biser, zbog brojnih vertikala, litica, bazena, bujne vegetacije.
Kada uskim putem koji vodi preko Dobre Vode ka Skadru (Albanija), stignete do sela Međureč, ne propustite pauzu na vidikovcu. Kanjon Međureč nalazi se na južnim obroncima planine Rumije na 15-tak kilometara od obale Jadranskog mora. Preporučuje se za iskusne kanjoniste.
Kanjon Međureč ima desetak vertikala od pet do 30 metara. Dug je oko dva kilometra, ima velike količine vode čak i u ljetnjim mjesecima, više prelijepih vertikala i bazena, bujnu prirodu… zato je ovaj kanjon jedna od top “kanjoning” destinacija u Crnoj Gori.
Na petnaestak minuta vožnje od plaže, uživajte u planinskoj avanturi. U jednom danu kupate se na Barskoj rivijeri i doživite jedinstvenu “adrenalinsku turu” u kanjonima planine Rumije.